آموزش وردپرس
خانه / آثار / اخلاق حرفه ای در سازمانها

اخلاق حرفه ای در سازمانها

اخلاق حرفه ای در سازمانها

تکامل در حوزه مدیریت و سازمان تحت تاثیر نیروی قدرتمند فردی و اجتماعی قرار گرفته است که اگر به درستی هدایت گردد، زمینه لازم را برای بروز انسانیت تمام عیار فراهم خواهد کرد. این نیروی قدرتمند به دلیل تاثیرات بسیار زیادش نه تنها در ادبیات عامه پسند، بلکه در حوزه های کسب و کار به طور جدی وارد شده و موضوع تحقیق و پژوهش های جدی و عمیق در بسیاری از حوزه های علمی شده است. این نیروی عظیم و ژرف چیزی جز اخلاقیات نیست.

توجه به اصول و ارزش های اخلاقی رمز بقاء و کمال جوامع انسانی است. بسیاری از جوامع، در طول زندگی بشر از طریق تمسک به این اصول و ارزش ها توانسته اند خود را از بحران های تاریخ که در برابرشان قرار گرفته به صحت و سلامت بگذرند، چرا که رعایت اخلاقیات، سعادت و نیکبختی و فراموشی آن، شقاوت و نابودی را برای بشر به ارمغان خواهد آورد.

افزایش اقدامات غیراخلاقی در برخی حوزه ها باعث شده است تا مسئولان بیشتر به این مقوله توجه نمایند. امروزه از اخلاق به عنوان یک برچسب اجتماعی یاد می گردد که باعث همگرایی مردم یک جامعه می گردد.

پس از مطرح شدن موضوع اخلاق، مکاتب و نظریه پردازان مختلفی سعی در شناساندن مفهوم اخلاق داشته اند و هر کدام با توجه به نگرش و نگاه خود تعریفی از اخلاق ارائه نمودند.

امروزه سازمانها دائم بین دوحالت دوگانگی در رفت و آمدند و همواره بین دو لبه نظم و بی نظمی قرار دارند و رعایت اخلاقیات زمینه ساز منبعی پایدار برای ایجاد آرامش درونی و حل و فصل بی نظمی ها و کمک دهنده سازمانها در زمان های پرتلاطم و آشوب زده می باشد. در جامعه ما که منبعث از باورهای دینی است و نظام ارزشی حاکم بر آن معارف قدسی اسلام است از اخلاق تعبیر و تعریفی برگرفته از اسلام به عمل می آید.

با توجه به چنین مسائلی تلاش شد تا کتابی با موضوع اخلاق به رشته تحریر درآید تا با توجه به منابع غنی دینی و پیشرو بودن اسلام در اهمیت دادن به رعایت اخلاق در همه امور مرجعی برای استفاده کارکنان و مدیران در سازمانها، موسسات و نهادها و از سوی دیگر مورد استفاده دانشجویان در دانشگاه ها قرار بگیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان تمام شده دوباره عدد جديد را محاسبه كنيد

تاپ هاست