آموزش وردپرس
خانه / یادداشت / سیاسی-اجتماعی / پنج مورد از مهمترین مشکلات و موانع توسعه استان

پنج مورد از مهمترین مشکلات و موانع توسعه استان

استان قم در طول سالهای بعد از انقلاب پیشرفتهای قابل ملاحظه ای را شاهد بوده لیکن در مقایسه با بسیاری از استانهای دیگر کشور روند توسعه و پیشرفت آنچنان که می باست و شایسته قم با ظرفیتهای عظیمی که دارد نبوده است.  باوجود اینکه پس از عنایت مقام معظم رهبری در سال ۷۵ و استان شدن قم شاهد انجام حرکتهای بزرگی برای توسعه بوده ایم ولی به زعم بسیاری از صاحبنظران شاخصهای مربوط به یک استان تمام عیار در قم مشاهده نمی شود و به همین دلیل در موارد متعددی همچنان اندرخم یک کوچه مانده ایم . دلایل مختلفی را برای موانع توسعه و پیشرفت استان می توان ذکر نمود ولی اگر بخواهیم پنج مشکل مهم را که باعث ایجاد سایر موانع بوده و از اولویت بالایی برخوردار هستند را ذکر کنیم عبارتند از:

  1. نامشخص بودن محور اصلی توسعه استان: در حالیکه اسناد بالادستی متعددی برای استان تدوین گردیده لیکن متأسفانه یا محور اصلی توسعه استان بصورت شفاف مشخص نگردیده و یا دستگاه های استان بدون توجه به اسناد بالادستی و اولویتها مشغول انجام وظایف بخشی خود بوده و نقش خود را برای رسیدن به اهداف تعیین شده استان بخوبی ایفا نمی کنند.
  2. شرایط نامناسب برای سرمایه گذاران: با وجود اینکه ظرفیتهای خوبی برای سرمایه گذاری در بخشهای مختلف بویژه گردشگری، عمرانی ، معادن و … در استان وجود دارد ولی شرایط نامناسبی برای جذب سرمایه گذاران حاکم است که عمدتاً از دیدگاه های محدود مدیریتی ، کسب منافع کوتاه مدت دستگاه ها و عدم توجه به عایدات حاصله در بلندمدت، عدم اجرای برخی قوانین تسهیل کننده سرمایه گذاری توسط دستگاه ها و بوروکراسی شدید اداری و … ناشی می شود.
  3. کمبود زیرساخت ها: بر اساس آمار سالانه حدود ۲۰ میلیون زائر و مسافر در استان تردد دارند و در مناسبتهای مختلف سال نیز قم پذیرای جمعیت بسیار بالایی از مسافرین می باشد که در حقیقت علاوه بر جمعیت بیش از یک میلیون نفری استان خدمات ارائه شده بایستی متناسب با این خیل عظیم جمعیت مهیا گردد لیکن عدم وجود زیرساختهای مختلف از جمله حمل و نقل(درون و برون شهری-ریلی – هوایی) ، اسکان ، بهداشت و درمان و … مشکلات عدیده ای را برای زائرین و مجاورین بوجود آورده به نحوی که نه تنها ورود تعداد بالای گردشگر موجب رونق اقتصادی نشده بلکه هزینه هایی را نیز به استان تحمیل نموده است.
  4. مسائل ساختاری و بی توجهی به ظرفیتها: استان قم دارای یک شهرستان بوده و این موضوع علاوه بر ایجاد تداخل وظایف و موازی کاری در بخشهای مختلف و دستگاه های اجرایی باعث گردیده تا در رتبه بندی استانها و اعتبارات جایگاه متناسب را نداشته باشد. ضمن اینکه در جذب منابع و اخذ مجوزهای لازم استفاده مناسب از ظرفیتهای عظیم موجود از جمله حضور رئیس مجلس شورای اسلامی بعنوان نماینده مردم قم ، علما و مراجع معظم تقلید ، توجه ویژه رهبر معظم انقلاب به قم و … نشده است و حتی در مواردی عدم وجود هماهنگی و انسجام در مرکز برای پیگیری امور کاملاً مشهود است.
  5. مسائل مدیریتی: بخش عمده ای از مشکلات و موانع توسعه استان مربوط به مسائل مدیریتی می باشد ، از جمله تغییرات مداوم و بعضاً زودهنگام مدیران، استفاده از مدیران غیر بومی، انتصاب مدیران غیرمتخصص، فقدان جسارت در مدیران برای اجرای طرح ها و ایده های نو، عدم مقبولیت برخی مدیران در سازمانهای خود، وجود کانونهای متعدد تصمیم گیر و صاحب نفوذ و… . علیرغم اینکه بسیاری از مدیران کمبود اعتبارات را علت اصلی عدم موفقیت در انجام وظایف می دانند لیکن با وجود اینکه در برخی سال ها اعتبارات مناسبی به استان وارد شد بدلیل ضعف مدیریت ها عملکرد ارائه شده متناسب با اعتبارات دریافتی نبوده است.

فقدان یک برنامه جامع و منسجم برای توسعه استان و مشخص نبودن اولویت های اصلی باعث گردیده تا مدیران ارشد استان نیز برنامه ای روشن و مشخص برای تحول و رفع مشکلات توسعه نداشته و به نوعی روزمرگری دچار گردند و با وجود تغییرات متعدد مدیریتی این دور باطل همچنان ادامه داشته و امید مردم شریف قم به توسعه و پیشرفت را کمرنگ نماید.

 

 

همچنین ببینید

“شهر مقدس قم” را جهان شهر نکنید

واژه ها همواره بار معنایی خاصی را دنبال می کنند و انتخاب یک واژه برای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان تمام شده دوباره عدد جديد را محاسبه كنيد

تاپ هاست